Arefe Günü hakkında bir bilgi verir misiniz? O gün yapmamız gereken şeyler nelerdir?

“Arefe Günü hakkında bir bilgi verir misiniz? O gün yapmamız gereken şeyler nelerdir?”

BUGÜN AREFE, YARIN BAYRAM  

Zilhicce ayının ilk on gününün sonuna doğru giriyoruz.  Bugün Arefe, yarın Bayram. Bu mübarek günler, rahmetin binler feyiz ve bereketiyle geliyor. Af, mağfiret, lütuf, ikram, Rıza-i Bari ve Cennet bu günlerin feyzinden. Bu günlerde hacılar bundan dolayı gözyaşlarına boğuluyorlar ve milyonlarca Allahü ekber sesleri ile gözyaşlarını teskin ediyorlar. Bediüzzaman Hazretleri’nin ifadesiyle, “bu günlerde âlem-i İslâmın zikir ve tesbihiyle zemin zelzele-i kübrâya mazhar olup, aktâr ve etrafıyla Allahu ekber deyip, kıblesi olan Kâbe-i Mükerremenin samimî kalbiyle niyet edip, Mekke ağzıyla, Cebel-i Arefe diliyle Allahu ekber diyerek, o tek kelime, etraf-ı arzdaki umum mü’minlerin mağara-misal ağızlarındaki havada temessül ediyor.1

Arefe Günü, buluşma günü. Rivayete göre, Hazret-i Âdem (as) ile Hazret-i Havva validemiz, Arefe Günü’nde Arafat’ta buluştular.

Biz de sevdiklerimizle, aile büyüklerimizle, en yakından en uzağa akrabalarımızla bu günlerde mümkünse sıla-i rahim yapalım, buluşalım.

BİR KUTLU HATIRA  

İbrahim Aleyhisselâm, İsmail Aleyhisselâm yerine Cebrail Aleyhisselâmın indirdiği koçu kurban edince, Hz. Cebrail (as), “Allahü Ekber! Allahü Ekber!” diyerek semavatı çınlattı.

Hz. Cebrail’i işiten İbrahim Aleyhisselâm:

“La ilahe illallahü vallahü ekber!” dedi.

Hz. Cebrail ile babası İbrahim Aleyhisselâm arasındaki bu tekbir ve tevhid zikirlerini işiten İsmail Aleyhisselâm da:

“Allahü Ekber ve lillahil-hamd!”2 diyerek tekbiri hamd ile bitirdi.

İşte Kıyamete kadar İslâm ümmetinin dilinde bir ibadet olan teşrik tekbirleri, böyle bir kutlu günün izini ve özünü taşıyor.

TEŞRİK TEKBİRLERİ BUGÜN BAŞLADI 

Teşrik Tekbirleri bu gün sabah namazından itibaren başladı. Bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar her farz namazın hemen ardından, Teşrik Tekbirleri getirmek her Müslüman için vaciptir. Bu hüküm umumîdir. Yani namazını cemaatle kılan, yalnız kılan, kurban kesen, kesmeyen, seferî olan, olmayan, kadın, erkek bütün Müslüman’lar Teşrik Tekbirleri getirmelidirler.

Teşrik Tekbirleri, Farz namazdan selâm verdikten hemen sonra araya hiçbir söz karıştırmadan,

“Allâhü Ekber, Allâhü Ekber, Lâ ilâhe illallâhü vallâhü Ekber, Allâhü Ekber Ve lillâhi’l-hamd” diyerek getirilir.

AREFE GÜNÜ NELER YAPALIM?  

Arefe Günü yapmamız tavsiye edilen ibadetler şunlardır:

1- Teşrik tekbirleri getirmek. Arefe Günü sabah namazından itibaren her farz namazın ardından teşrik tekbirleri getirilir. Bu vaciptir. Teşrik tekbirlerine Kurban Bayramı’nın dördüncü gününe kadar devam edilir. Unutulursa hatırlandığı an getirilir.

2- Oruç tutmak. Zilhicce ayının ilk dokuz günü oruç tutmak sünnet olmakla beraber, özellikle Arefe Günü tutulan orucun sevabı zirveye yükseliyor. Peygamber Efendimiz’e (asm) Arefe Günü tutulan orucun fazileti sorulduğunda şöyle buyurdu: “Geçmiş bir yılın ve gelecek bir yılın günahlarına kefaret olur.” 3

3- Arefe Günü ve gecesini ibadetle geçirmek ve günahlardan uzak kalmak.

4- Arefe Günü çok duâ ve istiğfar etmek.

5- Arefe Günü bin İhlâs-ı Şerif okumak. Arefe Günü bin İhlâs-ı Şerif okuyarak duâ edenin duâsının kabul olacağı ve günahlarının bağışlanacağı müjdelenmiştir. Arefe Günü bin İhlâs-ı Şerif okumayı önemle tavsiye eden Bediüzzaman Hazretleri, bunun bir gün öncesinden (Tevriye Günü) beş yüz,  Arefe Günü de beş yüz olarak da okunabileceğini hatırlatıyor. 4

GÜNÜN DUÂSI

Mukaddes Arş sahibi Allah’ı tespih ederim. Adaletiyle, hâkimiyetiyle, kahhariyetiyle, kudretiyle saltanatını gösteren Allah’ı tespih ederim. Gökleri direksiz yükselten Allah’ı tespih ederim. Yeryüzünü eksiksiz döşeyen Allah’ı tespih ederim. Ancak kendi rahmetine sığınabileceğimiz Allah’ı tespih ederim. Allah’ım! Kalbimi ve gözümü nurlu kıl!

Gönlümü İslâm ve iman hakaikına aç! Dünyada ve ahirette işimi kolaylaştır! Eksik de olsa amelimi kabul buyur! Günahkâr da olsam beni rızana erdir! Âmin.

Dipnotlar:

1- Bediüzzaman, Lem’alar, Yeni Asya Neşriyat, Germany, 1994, s. 131. 2- Es-Saffat, 37/102-107 (İsmail Maddesi), el-Mavsılî, El-İhtiyar Li Ta’lil-i Muhtar, Kahire, I/87, 88. 3- Müslim, Sıyâm 196, 197. 4- Bediüzzaman, Şuâlar, Yeni Asya Neşriyat, Germany, 1994, s. 266.

yeniasya.com.tr